NOVÁ
OCÚN LANA


Vyvinuli jsme lana s nulovým posuvem opletu, nízkou rázovou sílou a vodoodpudivým povrchem bez použití PFC. Ve skalní praxi to znamená, že vám vaše nové lano od Ocúnu dovolí lézt na maximum, měkce chytí všechny pády a dlouho bude odolávat viditelnému opotřebení. Všechna lana z nové řady jsou navíc vybavena speciálními bezpečnostními prvky a jako bonus k nim přidáváme rope markery k přeznačení středu lana.
Nová řada lan Ocún přináší čtyři různé modely. Navzájem se od sebe liší svým průměrem a souvisejícími parametry. Společná je jim přísná kontrola výroby a náš důraz na dodržení nejvyššího standardu kvality u každého jednotlivého kusu. Vision 9.1, Spirit 9.5, Cult 9.8 a Guru 10 jsou naší odpovědí na nejobvyklejší požadavky, které lezci mají. Jsme si jisti, že si z mezi nimi to pravé dokáže vybrat každý lezec. Všechna lana jsou k dispozici v různých délkách a barvách.Vision 9,1 mm

Určeno pro nejnáročnejší sportovní lezení typu on sight, flash, red point.
Více zde
Sprit 9,5 mm

Určeno pro lezení v létě na skále i v zimě na ledu.
Více zde


Cult 9,8 mm

Určeno pro náročné lezení na sportovních cestách i pro trénink.
Více zde
Guru 10 mm

Trvanlivé lano vhodné pro široké spektrum lezeckých aktivit včetně pravidelného tréninku na stěně.
Více zdeAbychom dosáhli skutečně vynikajících výsledků a s našimi lany se výborně pracovalo, byla odolná a dlouhodobě spolehlivá, aplikovali jsme při zpracování příze, pletení i dokončování lan několik sofistikovanějších metod, které zatím nejsou docela rozšířené. Je pro nás důležité vám vysvětlit jejich podstatu a smysl – jedině tak si budete moct být absolutně jisti, když s nimi polezete. Bezmezná důvěra k vlastnímu materiálu je totiž nesmírně osvobozující a my chceme, abyste se mohli soustředit výhradně na svoji cestu a zbytek světa pro vás v přelezovém pokusu přestal existovat.OCÚN Climbing Lab

Přečtěte si víc o metodice OCÚN Climbing Labu pro výrobu dynamických lan:


CORE THERMAL TREATMENTTepelná úprava jednotlivých pramenů jádra dává lanu jeho dynamické a mechanické vlastnosti.

Snížení tření mezi jednotlivými prameny jádra dosahujeme jejich tepelnou úpravou. Celé jádro díky této proceduře dosahuje vyšší elasticity. Tepelná úprava jednotlivých pramenů jádra zlepšuje vzájemné působení pramenů jádra a ve výsledku i mechanické a dynamické vlastnosti celého lana.

HEAT SHEATH TREATMENTFinální tepelná úprava opletu zajistí kompaktní pružnost a příjemné manipulační vlastnosti.

Tepelná stabilizace a optimální vybalancování pružnosti jádra a opletu je standardním ošetřením, které u všech lan Ocún zajišťuje kompaktní pružnost a příjemné manipulační vlastnosti.

MIDPOINT MARKINGKaždé lano Ocún má barevně označený střed pro snazší organizaci slaňování.

Každé lano Ocún má ve středu své délky barevně označený 8 cm dlouhý úsek. Použité barvivo nemá škodlivé účinky na materiál opletu ani nezpůsobuje změnu mechanických vlastností lana. Ke každému novému lanu je přiložen marker pro možnost obnovení značení středu nebo označení jeho nové polohy v případě zkracování uživatelem.


DRY AND PROTECT SHEATH COATINGPermanentní ochrana opletových vláken vytváří bariéru proti vodě a nečistotám.

Každé naše lano má permanentní PFCFree ochrannou vrstvu, která vytváří bariéru proti vodě a brání pronikání nečistot k jeho jádru. Tato ochranná úprava vláken zároveň snižuje jejich tření a zvyšuje mechanickou odolnost opletu. Ve výsledku prodlužuje životnost celého lana.

SUPER TENSION CONTROLDůkladná kontrola napětí vláken při zpracování příze ručí za dokonale vybalancované napětí v plném průřezu lana.

Ocún věnuje mimořádnou pozornost kontrole napětí vláken při procesu zpracování příze a pletení. Tato technologická kázeň zajišťuje lanům Ocún dokonale vybalancované napětí v plném průřezu lana. Díky precizní konstrukci dosahují naše lana vynikajících výsledků v oblasti součinnosti jádra a opletu a při měření normativních parametrů (hmotnost, počet pádů, rázová síla atd.).

COLOUR LENGTH MARKINGKaždé lano Ocún má na jednom konci barevné označení příslušné délky – to přispívá preventivní bezpečnosti při práci s ním.

Lana Ocún mají viditelné označení délky. Jeden konec lana je vždy barevně označený barvou zvolenou pro příslušnou délku (50m/žlutá, 60m/modrá, 70m/zelená, 80m/fialová). Tato standardizace značení délky lana přispívá k preventivní bezpečnosti při jištění a slaňování, kde je znalost délky lana důležitá. V případě potřeby zkracování lana uživatelem je každé lano vybaveno náhradní etiketou s šedou kontrolkou a volným polem pro označení individuální délky.


DOUBLE END MARKINGKonce všech lan jsou různě barevně označeny, aby se daly snadno navzájem rozeznat a rovnoměrně se opotřebovávaly.

Oba konce lana jsou opatřeny odolnou vícevrstvou etiketou, která je nositelem povinného značení (výrobce, norma, certifikace, rok výroby, typ, model, průměr a délka) a skrytého sériového čísla pro zpětnou dohledatelnost původu lana. Oba konce mají navzájem odlišné barevné označení, které usnadňuje jejich identifikaci – je tak možné snáze střídat aktivní konce lana a zajistit rovnoměrné opotřebení každého z nich.

UNIQUE NUMBERUmožňuje přesný dohled nad výrobním procesem a kvalitou každého lana. Unikátní číslo je uvedeno na koncovkách, obalu i deníku každého lana.

PFC FREENeobsahuje fluorované uhlovodíky C8, které jsou toxické a v přírodě nerozložitelné.


Znalosti a zkušenosti potřebné k vývoji a výrobě vlastních dynamických lan jsme sbírali v průběhu posledních dvaceti let. Naši vývojáři dobře rozumí sportovnímu lezení i zákonitostem zpracování textilních vláken. Těžíme z více než sto let trvající tradice textilního průmyslu na území bývalého Československa. Všechno, co děláme, vyrůstá z letitých výrobních zkušeností a hluboce zakořeněné průmyslové tradice.

Pokud se o vývoji a výrobě lan chcete dozvědět víc, navštivte náš blog.